فوم رولی

  1398/01/17         127      
فوم رولی فوم رولی فوم رولی وسیله ای است که امروزه در بیشتر باشگاه‌ها و توسط افراد ورزشکار استفاده می‌شود. فوم رولی وسیله ای است که مسلماً از فوم ساخته شده است و به‌صورت لوله‌ای توخالی وجود دارد. بیشتر حرکاتی که با آن انجام می‌شود به این حالت است که ورزشکار قسمتی از بدن مانند ران یا پا را روی آن غلط می‌دهد.
5 امتیاز از 4 رای
کیا فوم
5 امتیاز از 4 رای
     
فوم رولی
فوم رولی وسیله ای است که امروزه در بیشتر باشگاه‌ها و توسط افراد ورزشکار استفاده می‌شود. فوم رولی وسیله ای است که مسلماً از فوم ساخته شده است و به‌صورت لوله‌ای توخالی وجود دارد. بیشتر حرکاتی که با آن انجام می‌شود به این حالت است که ورزشکار قسمتی از بدن مانند ران یا پا را روی آن غلط می‌دهد.

دلیل استفاده از این وسیله این است که لایه پوششی فیبری سفت شده را آزاد کرده و به هم چسبیدگی را کمتر می‌کند تا بتوانید محدوده‌ی حرکت خود را نیز بیشتر کنید. لایه پوششی فیبری دقیقاً زیر پوست شما قرار دارد و کارش اتصال استخوان‌ها، رگ‌ها و ماهیچه‌هاست. گاهی اوقات بر اثر فشار زیاد این بافت دچار گرفتگی می‌شود. با استفاده از حرکات فوم رول می‌توانید این گرفتگی‌ها را برطرف کنید.

 
شیوه‌ی استفاده
قسمتی که دچار گرفتگی یا درد هستید را روی فوم رول قرار داده و به آرامی روی آن به جلو و عقب غلط دهید. متخصصان پیشنهاد می‌دهند که به هنگام استفاده از این وسیله تنها روی یک عضله تمرکز نکنید و روی گروه عضلات مانند عضلات پشت ران، کپل، سینه و کمر کار کنید. برای هر کدام از گروه عضلات پیشنهاد شده بین 20 تا 30 ثانیه حرکت انجام دهید.
 
انواع فوم رول
در بیشتر مواقع هرچقدر که رنگ رول تیره‌تر باشد جنس فوم آن نیز سفت‌تر است و هر چقدر رنگش روشن‌تر باشد نرم‌تر. برخی از رول‌ها دارای برآمدگی و دستگیره‌هایی هستند تا بتوان فشار بیشتری به قسمت خاصی از بدن وارد کرد و مدل‌های دیگر هم کاملاً ساده هستند. اگر حرفه‌ای نیستید و می‌خواهید تازه، کار با فوم رولی را شروع کنید پیشنهاد می‌شود از مدل ساده استفاده کنید.
 
حتماً از فوم رول‌های نرم کار خود را شروع کنید. به یاد داشته باشید که می‌خواهید عضله را با این رول‌ها به حالت عادی برگردانید نه اینکه فشاری روی آن وارد کنید که دچار درد مجدد شود. اگر فوم خیلی نرم باشد و فشار کمی روی عضله قرار دهید باز هم چندان فایده‌ای نخواهد داشت. اگر بخواهید فشاری که به عضله وارد می‌شود را درجه بندی کنیم، فشار 7 از 10 برای کار کردن با این رول‌ها مناسب است.
 
فواید فوم رولی‌ها

جلوگیری از صدمه
تمرین‌های با استفاده از فوم رولی جریان خون در بافت‌ها را افزایش می‌دهد و در نتیجه به حرکات نرم کمک می‌کنند. روان بودن حرکات هم برای جلوگیری از صدمه ضروری است.
 
افزایش محدوده جنبش و حرکت
با استفاده از فوم رولی قبل از هر جلسه کار در باشگاه باعث شکستن لایه پوششی فیبری سخت شده و نرم کردن تاندون ها می‌شود که در نهایت انعطاف پذیری فرد را بالا می‌برد.
 
کمک به عضلات برای انعطاف پذیری بیشتر
توانایی یک عضله برای کش آمدن خیلی مهم است و هر چقدر که این میزان بیشتر بوده و به پتانسیل نهایی خود نزدیک‌تر باشد به لحاظ بدنسازی و ورزش بهتر است. انجام تمرین با فوم رول باعث تعدیل سیستم عصبی شده و توسعه پذیری یا همان انعطاف پذیری عضلات را افزایش می‌دهد.
 
آماده سازی برای ورزشی سنگین
غلتیدن روی رول قبل از ورزش سنگین عضلات شما را آماده می‌کند. با افزایش جریان خون در بین عضلات، آن‌ها برای حالت فعالیتی بالاتر و شدیدتر آماده خواهند شد.

 
تسریع فرآیند بازیابی
محققان می گویند استفاده از این رول‌ها جریان خون به بخش اتصال عضله و تاندون را افزایش می‌دهد و در نتیجه گرفتگی و درد عضلات سریع‌تر کاهش پیدا می‌کند. استفاده از فوم رول بلافاصله پس از ورزش یا یک روز بعد از آن درد عضلات را کاهش می‌دهد. این گرفتگی و درد عضلات را غالباً  افراد زمانی که برای اولین بار در باشگاه بدنسازی تمرین کنند، تجربه می‌کنند.
 
استفاده از فوم رول فواید روانی هم دارد…
استفاده از فوم رولی میزان اندورفین را افزایش می‌دهد که برای مغز مفید است. استفاده از این وسیله باعث کاهش استرس نیز می‌شود.
 
بهبود سیستم ایمنی
برای داشتن سیستم ایمنی سالم نیاز به لایه پوششی فیبری سالم دارید. غدد لنفاوی شما را از سموم پاک کرده و سالم نگه می‌دارد. جریان لنفاوی در کنار لایه پوششی فیبری سالم حرکت می‌کند. در نهایت استفاده از فوم رولی باعث باز شدن گرفتگی‌های لایه پوششی فیبری می‌شود یعنی جریان لنفاوی شما نیز بهتر شده و سیستم ایمنی سالم‌تری خواهید داشت.

وزنه‌هایی که بالا می‌برید هم با استفاده از این رول‌ها بیشتر می‌شود
نتیجه‌ی انعطاف پذیری بیشتر عضلات و کش آمدن آنها چیست؟ فرم بدن بهتر. فرم بهتر بدن نیز در نهایت به وزنه‌های بیشتر در باشگاه ختم خواهند شد. همچنین با کم کردن گرفتگی و خستگی بعد از تمرین می‌توانید زودتر به سر تمرین برگردید.

 
کاهش خستگی به ورزشکار این امکان را می‌دهد تا تمرین‌های بلند مدت بیشتری انجام دهد و همچنین در هرکدام از آنها کمیت را نیز بالا ببرد.
 
استفاده از فوم رولی می‌تواند حالت ایستادن بدن را هم قوی‌تر کند
مهره‌های میانی پشت شما به دلیل نشستن‌های زیاد و طولانی کوفته شده و قوز پیدا کرده‌اند. تمرینات فوم رولی عضلات و مفاصل شما را نرم کرده و بین ستون فقرات شما فضایی ایجاد می‌کنند تا راحت‌تر باشید. در نهایت حالت ایستادن کلی شما بهتر و قوی‌تر خواهد شد.
 
 
با فوایدی که از فوم رولی گفته شد کمتر کسی است که نخواهد از آن استفاده کند. بهتر است که این وسیله‌ی ورزشی که می‌توان گفت برای تکمیل تمرینات ضروری است را از مراکزی تهیه کنید که معتبر بوده و کالایی که در اختیار شما قرار می‌دهند نیز از مقاومت خوبی برخوردار باشد.
 
 

ما در کیا فوم با جمع آوری کارشناسان و متخصصین مجرب سعی کرده‌ایم فوم رولی‌های استانداردی تولید کنیم که پاسخگوی نیازهای ورزشکاران و علاقه مندان عزیز باشد.