بررسی ابعاد و ویژگی های مهم تشک کشتی

تشک کشتی

ابعاد و ویژگی تشک کشتی بر اساس سطحی که کشتی گیران رقابت می کنند، متفاوت است. تشک ها با توجه به نیاز مدارس، دانشگاه ها و باشگاه های کشتی های بین المللی، تولید می شود. تشک ها معمولا در ابعاد کوچک طراحی و تولید می شوند اما بسیاری از مدارس از تشک های بزرگ استفاده می کنند. با ما همراه باشید تا از ابعاد مورد نیاز تشک کشتی بیشتر بدانید. همچنین پیشتر به بررسی 4 نکته در خرید تشک انفرادی پرداختیم. می توانید با مراجعه به مطلب قبلی، این مقاله را بخوانید.

تفاوت ابعاد و ویژگی تشک کشتی

تشک های مدارس

فدراسیون ملی کشتی مدارس با توجه به قوانین وضع شده اعلام کرد که اندازه ی تشک کشتی مدارس می بایست حداقل 11 متر در هر گوشه ی تشک باشد. این اندازه باعث می شود تا 3 متر به دایره های درونی تشک و 8 متر به اطراف دایره، و درنتیجه 1.5 متر به محیط امن دور کشتی اضافه شود.

بدین ترتیب یک تشک 11 متر، کوچکترین تشکی است که می توان برای مدارس تولید کرد.

تشک های دانشگاهی

فدارسیون ملی ورزش طبق مقرراتی که وضع کرده می گوید تشک مورد استفاده ی دانشگاه ها می بایست از تشک های مدارس بزرگتر باشد. در این نوع تشک، محیط حداقل 8 متر بوده و اطراف آن 12 متر می بایست باشد.

محیط کشتی در تشک دانشگاه ها می بایست بیش از 12 متر بوده و فضای امن دور کشتی حداقل 1.5 متر باشد.

تشک های جهانی

فدراسیون کشتی جهانی از دو نوع تشک استفاده می کند. اولین تشک مورد استفاده ی فدراسیون جهانی، تشک سنتی چهارگوش است. این تشک در هر گوشه اش به ابعاد 12 متر، یا حدود 11.99  متر نیاز دارد. در این نوع تشک 7 متر به محیط یا منطقه ی کشتی اضافه شده وهمچنین محیط امن کشتی 1.5 متر کمتر از دیگر تشک ها است. فیفا همچنین از تشک کشتی هشت گوش و تشک هایی که 15 متری هستند، استفاده می کند.

تشک تمرین

با توجه به قیمت تشک ها و ابعاد معمولی و فضای مورد نیاز، بسیاری از افراد برای خانه یا تمرین از تشک های کوچک تر استفاده می کنند. تشک هایی که بیشتر برای خانه یا تمرین خریداری می شوند حدود 3 تا 3.5 متر می باشند.

تشک های تمرین مدارس می تواند در اندازه ی 6 متر طراحی و تولید شوند. می توان گفت که تشک هایی با ابعادی بیش از 6 متر، تشک معمولی هستند. تشک های سفارشی معمولا کمتر از اندازه ی سفارش داده شده ساخته می شوند که می بایست هنگام سفارش و خرید، به این نکته بسیار توجه داشت.

تشک کشتی

ساخت تشک

موادی که جدیدا برای ساخت کشتی استفاده می شود کاملا با موادی که پیشتر برای ساخت این تشک ها استفاده می شده، متفاوت است.

تشک های قدیمی از موادی مانند لاستیک های حبابدار یا لاستیک های نیتریل ساخته و مواد شیمیایی سختی روی قسمت بیرونی تشک، اسپری می شده است.

اما تشک های جدید برخلاف تشک های قدیمی از مواد سبک تر و البته مقاوم تری ساخته می شوند. تشک های جدید با چسباندن پلی اتلین روی یکدیگر ساخته شده و مناسب سنین مختلف و انواع رقابت ها می باشد.

چند سوال رایج درباره ویژگی تشک کشتی

تشک کشتی سفت است؟

اگر تشک کشتی به خوبی باد کرده باشد، دیگر با قرار گرفتن روی آن احساس سفتی نکرده و نرم و راحت می باشد. البته توجه داشته باشید که تشک نباید مانند رختخواب نرم و نه مانند زمین سخت باشد.

تشک هایی که برای کشتی گیران حرفه ای طراحی شده اند، سفت تر از دیگر تشک ها بوده و این حس را به شما می دهد که با افتادن روی آن ممکن است دچار آسیب شوید. اما تشک هایی که برای تمرین یا کودکان طراحی شده اند، نرم تر بوده و برای محافظت تولید شده اند. این تشک ها راحت تر باد می شوند اما راه رفتن بر این تشک ها سخت است.

تشک کشتی چه اندازه است؟

همانطور که در ابتدای مقاله برای شما توضیح دادیم، بسته به سطح رقابت ها ابعاد تشک متفاوت است. این مسئله هم به دلیل تفاوت سطح رقابت در مدارس، دانشگاه ها و ورزش های حرفه ای است. این ابعاد در کشورهای مختلف نیز متفاوت است.

در ابتدا نیز گفتیم که برای مثال تشک های مدارس می بایست حدود 11.5 متر، تشک دانشگاه ها حداقل 9 متر و در هر گوشه 12 متر، باشند.

شرایط نگهداری تشک کشتی

برای نگهداری تشک در خانه باید به دمای محلی که در آن تشک نگهداری می شود، توجه داشت. دمای سرد و یا بسیار گرم به کیفیت و جنس تشک آسیب می زند.

ابعاد تشک کشتی

پاک و تمیز کردن تشک ها قبل و بعد از تمرین بسیار مهم است. اگر افراد زیادی روی تشک کار و تمرین می کنند، می بایست پس از پایان هر تمرین، تشک را تمیز کرد.

می توانید پاک کننده های تشک کشتی را از محلی که تشک خریداری شده، بگیرید.

برای خرید کفپوش گرانولی رولی،کوسن یوگا،تشک ژیمناستیک و دمبل فومی و … با کارشناسان فروش شرکت کیافوم تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 7 =

78 456 123 021